Chcesz sprawdzić, czy jesteś w BIK i kto Cię wpisał?
Zastanawiasz się, czy masz dobrą historię kredytową?
Głowisz się, czy nie masz gdzieś niespłaconych rat lub odsetek?
Nie wiesz, dlaczego banki odmawiają Ci pożyczek?
Pobierz swój raport BIK!
W poprzednim artykule pisaliśmy w ogólności jakie w Polsce są Bazy dłużników, a dziś opisujemy BIK.
BIK – co to jest?
Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) to przedsiębiorstwo, które gromadzi, przetwarza i udostępnia dane, jakie dotyczą zobowiązań klientów banków, SKOK-ów oraz firm pozabankowych.
Dane te mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Oznacza to, że nie tylko długi, ale także informacje o sumiennym regulowaniu zaległości znajdują się w bazie BIK. Jest jeden warunek – musisz zgodzić się na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązań.
Czy warto wyrazić zgodę? Jeżeli właśnie spłaciłeś kredyt lub pożyczkę, zrób to, ponieważ w takiej sytuacji tworzysz swoją pozytywną historię w bazie. Jeżeli zechcesz po raz kolejny wnioskować o chwilówkę lub np. zrobić zakupy na raty, nie będziesz już anonimowym klientem. To z kolei dobre wieści dla Ciebie, zwłaszcza jeśli planujesz kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa w takim przypadku jest priorytetem.
BIK a BIG – czym różnią się od siebie?
Jak wspomnieliśmy, do Biura Informacji Kredytowej trafiają informacje o każdym (osoba prywatna lub firma), kto ma zobowiązanie w firmach pożyczkowych, bankach czy SKOK-ach. Systematyczne spłacanie rat, kredytów czy pożyczek itp. może skutkować budowaniem pozytywnej historii kredytowej.
Jeśli spłata długu nastąpiła dopiero po czasie określonym w przepisach od upłynięcia wymaganego terminu spłaty, dane te będą przetwarzane jeszcze przez 5 lat, a następnie trafią do bazy danych statystycznych na kolejne 12 lat.
Biuro informacji gospodarczej z kolei obejmuje w Polsce następujące instytucje, czyli:
- Krajowy Rejestr Długów,
- InfoMonitor,
- Europejski Rejestr Informacji Finansowej,
- Krajową Informację Długów Telekomunikacyjnych,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
Ich zadaniem jest gromadzenie danych na temat zobowiązań, o których informacje przekazują podmioty gospodarcze, takie jak np. firmy telekomunikacyjne, dostawcy energii czy operatorzy sieci telefonicznych. Można więc powiedzieć, że BIG to pewnego rodzaju łącznik pomiędzy sektorem bankowym a innymi sektorami gospodarki.
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Kiedy chcesz wziąć np. kredyt hipoteczny i zdolność kredytowa jest ci potrzebna do realizacji swoich celów, warto sprawdzić jaki raport o Tobie przedstawia BIK. Dzięki temu możesz samodzielnie zweryfikować, co widzi twój bank i zdecydować, czy to na pewno dobry moment na tak poważne zobowiązanie.
Jak złożyć wiosek o weryfikację informacje o sobie w BIK?
- wystarczy wejść na oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej – bik.pl;
- wypełnić formularz, w którym musisz podać swoje dane wraz z numerem dowodu osobistego i numerem PESEL;
- załączyć zdjęcie lub skanu dowodu osobistego;
- dokonać płatności.
Ile kosztuje raport BIK?
Cena wynosi 39 złotych brutto (za pojedynczy raport), a pakiet 12 raportów i usług dodatkowych z kolei kosztuje 99 złotych rocznie (ceny na dzień 26 listopada 2018 r.). Inne pakiety np. dla firm mają osoby cennik.
W kolejnym artykule przedstawimy Państwu jak pozyskać informacje o posiadanym zadłużeniu z KRD (Krajowego Rejestru Długów). Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów!
Więcej informacji na temat profesjonalnego oddłużenia, upadłości konsumenckiej lub przedsiębiorców mogą Państwo uzyskać podczas spotkania z naszym ekspertem. Serdecznie zapraszamy do kontaktu – tel. 58 710 54 89.